دوشنبه , 24 مرداد 1401 - 0:00 قبل از ظهر

آمرزش جوان خوشگذران و اهل غنا با روزه های دهه ذی حجه ثوابهای روزه دهه اول ذی حجه

آمرزش جوان خوشگذران و اهل غنا با روزه های دهه ذی حجه ثواب هر روز روزه‏ در ذى حجّه روزه روز «ترويه» (روز هشتم ذى حجّه) روزه روز عرفه نکته: روزه اولین روز ده روز ذى حجّه روزه روز ترويه وكفاره (گناهان) يك سال روزه روز عرفه وكفاره (گناهان) دو سال

آمرزش جوان خوشگذران و اهل غنا با روزه های دهه ذی حجه

ثوابهای روزه دهه اول ذی حجه

راوى مى‏گويد: همانا جوانى اهل غنا بود و هنگامى كه ماه شب اول ذى حجّه را مى‏ديد، روزه مى‏گرفت. خبر به پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم رسيد. شخصى را از پى او فرستاد، او را طلبيد و از او پرسيد:

چرا اين روزها را روزه مى‏گيرى؟ عرض كرد: پدر و مادرم فداى تو باد اى رسول خدا! اين روزها روزهاى مشعر و ايام حج است. شايد خداوند مرا در دعاى آنان شريك نمايد.

ثواب هر روز روزه‏ در ذى حجّه

آن حضرت صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم فرمودند: همانا در مقابل هر روز روزه‏اى كه مى‏گيرى (ثوابى) برابر با (ثواب) آزاد كردن صد بنده و قربانى صد شتر و دادن صد اسب كه در راه خدا بر آنها بار نهند، براى تو خواهد بود

روزه روز «ترويه» (روز هشتم ذى حجّه)

و هنگامى كه روز «ترويه» (روز هشتم ذى حجّه) فرا رسد، (ثوابى) برابر با آزاد كردن هزار بنده و قربانى هزار شتر و دادن هزار اسب كه در راه خدا بر آن بار نهند، خواهى داشت.

روزه روز عرفه

و هنگامى كه روز عرفه فرا رسد، (ثوابى) برابر با آزاد كردن دو هزار بنده و قربانى دو هزار شتر و دادن دو هزار اسب كه در راه خدا بر آن بار نهند، خواهى داشت. و نيز كفاره (گناهان) شصت سال قبل و شصت سال بعد از آن خواهد بود.

نکته:

البته پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله از باب عمل به آیات امر به معروف و نهی از منکر تذکرات لازم را به آن جوان داده است . و گرفتن این روزه های باعث توفیق ترک گناه خواهد شد.

روزه اولین روز ده روز ذى حجّه

2- … امام كاظم عليه السّلام فرمودند: كسى كه اولين روز از ده روز- ده روز ذى حجّه- را روزه بگيرد، خداوند براى او روزه هشتاد ماه را خواهد نوشت و اگر نه روز را روزه بگيرد، خداوند براى او روزه يك روزگار را خواهد نوشت.

روزه روز ترويه وكفاره (گناهان) يك سال

روزه روز عرفه وكفاره (گناهان) دو سال

3- … امام صادق عليه السّلام فرمودند: روزه روز ترويه كفاره (گناهان) يك سال و روزه روز عرفه كفاره (گناهان) دو سال است.[1]


[1]ثواب الأعمال و عقاب الأعمال ؛ ص73

درباره ی sahifa

مطلب پیشنهادی

علامتهای مومن در چهار حالت انسان

چهار وظیفه در چهار حالت ایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.