یکشنبه , 23 مرداد 1401 - 11:05 بعد از ظهر

توقیع امام زمان عجل الله تعالی فرجه

توقیع_مهدوی

توقيعي که از طرف امام زمان (عليه‌السلام) توسط حسين بن روح، در لعن شلمغاني صادر گشت، در سال 312 ه.ق. حسين بن روح آن توقيع را که خودش در خانه‌ي «مقتدر» خليفه‌ي عباسي زنداني بود، به ابوعلي محمد بن همام فرستاد. در آن زمان، چون حسين بن روح در دست دشمن گرفتار و در زندان آنها بود، نامه اي خدمت صاحب الامر (عليه‌السلام) نوشت و از حضرت اجازه خواست که توقيع را منتشر نکند، ولي حضرت دستور داد که آن را منتشر کند و از کسي نترسد، و حضرت به او بشارت داد که بعد از اندک مدتي، آزاد خواهد گرديد. [1]

«اعلام کن – خداوند عمر تو را طولاني گرداند و عرفان همه‌ي خوبي‌ها را به تو عنايت کند – به کساني که به ديانت و نيّات آنها اطمينان داري که: محمد بن علي، معروف به شلمغاني از دين اسلام بيرون رفته و مرتد شده و ملحد گرديده است، و چيزهايي ادعا مي کند که موجب کفر به خالق متعال است و به خدا دروغ و بهتان مي بندد، و گناه بزرگي مرتکب شده است. آنها که از خداوند برگشتند، دروغگو هستند و سخت گمراه، و از رحمت خداوند دور شده اند و دچار خسران بزرگي گشته اند.
برائت خودمان را در محضر خداوند متعال و پيامبر و خاندان گرامي‌اش – صلوات الله و سلامه اجمعين – از (شلمغاني) اعلام مي داريم؛ به او لعن مي فرستيم و لعنت دائم خدا بر او باد، در آشکار و نهان، در هر زمان و مکان. و (لعنت خداوندي) بر موافقان و پيروان او باد، و نيز بر آنان که با شنيدن اين اعلام، پيوند خود را با او ادامه دهند.
بنابراين، به اطلاع آنان، (وکلاي اماميه يا عموم شيعيان) برسان، ما از دوستي وي خودداري نموده و از او دوري مي جوييم، آنچنان که در برابر امثال او همچون: شريعي، نميري، هلالي، بلالي و ديگران چنين کرديم، و ما راضي به سنن الهي هستيم.
به خداوند اعتماد مي کنيم و از وي کمک مي خواهيم، و او در تمامي امور براي ما کافي است و بهترين نگهبان است.»

ابوعلي محمد بن همام، اين توقيع را دريافت نمود و تمام شيوخ و رؤساي شيعه را دعوت کرد و براي آنها خواند، و سپس از روي آن نسخه ها نوشته و به شهرها فرستادند تا آنکه در ميان طايفه‌ي شيعه شهرت يافت و همه بالاتفاق، او را لعن کردند و از وي دوري جستند. [3] .

منبع:
1- الغيبة/ ص410
2- الاحتجاج/ ج2/ ص474-475 و الغيبة/ ص410
3- الغيبة/ ص411

درباره ی sahifa

مطلب پیشنهادی

خلافت مؤمنان، در کل زمین وعده الهى‏

خلافتمومنان در کل زمین وعده الهی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.