یکشنبه , 23 مرداد 1401 - 11:43 بعد از ظهر

استمناء و دستورهاى ده‏گانه‏ برای درمان و کنترل شهوت

دستورهاى ده‏گانه‏ در خطر انحرافات جنسی و درمان استمناء و کنترل شهوت

دستورهاى ده‏گانه‏ در خطر انحرافات جنسی و درمان استمناء و کنترل شهوت

دستورهاى ده‏گانه‏ در خطر انحرافات جنسی و درمان استمناء

گفتيم خطر و زيان انحرافات جنسى مخصوصاً «استمناء » MASTURDATION كه گاهى به تناسب يك افسانه تاريخى «اونانيسم» نيز ناميده مى‏شود. اگر چه غير قابل انكار است، زيرا به زودى شكل «اعتياد» به خود مى‏گيرد، اعتيادى ريشه‏دار و كشنده تا آن‏جا كه گاه در يك روز چندين بار دامان مرتكبين خود را آلوده مى‏سازد، و حتّى طبق اعتراف صريح بعضى از مبتلايان گاهى كارشان به جايى مى‏رسد كه تنها با «تصوّر و فكر»! بدون هيچ گونه عمل ديگر مايع مخصوص از آنها دفع مى‏گردد.

ولى از آن خطرناك‏تر يأس و نوميدى از مبارزه با اين اعتياد است، زيرا اين نوميدى بزرگ‏ترين سدّ راه نجات مبتلايان خواهد شد و واكنش‏هاى فوق‏العاده نامطلوب روحى در آنها ايجاد خودهد كرد.

مبتلايان بايد اطمينان كامل داشته باشند كه اگر بخواهند مى‏توانند در مبارزه با استمناء پيروز گردند، و حتّى عمده آثار آن را از وجود خود برچينند، خواه دوران اين مبارزه كوتاه يا طولانى باشد.

ممكن است اين امور دهگانه  در نظر بعضى ساده جلوه كند، ولى هنگام عمل روشن مى‏شود كه اثر معجزه‏آسايى دارد.

1- اجتناب از هر گونه تحريك مصنوعى‏

اگر جوانان انتظار داشته باشند كه هر شب در سينما يا در برابر تلويزيون ناظر صحنه‏ هاى هوس‏ آلود «فيلم‏هاى سكسى» باشند، و همه روز قسمت مهمى از وقت گران‏بهاى خود را به مطالعه «رمان‏هاى عشقى» و تماشاى «عكس‏هاى شهوت‏ انگيز» مجلات فاسد و مبتذل بگذرانند، و در كوچه و خيابان با ولع تمام اندام برهنه زنان و دختران را ورانداز كنند، با اين همه باز هيچ گونه آلودگى پيدا نكنند سخت در اشتباهند.

اين گونه «تحريكات مصنوعى» كه هيچ گونه ضرورتى هم ندارد، مسير فكر هر جوانى را از مسائل اصولى زندگى تغيير مى‏دهد و به سوى مسائل جنسى، آن هم به صورت حاد و طغيانگر، می كشاند.

شب و روز، آنها را در يك حال اضطراب دائمى عصبى كه آثار نامطلوب آن بر تمام وجود آنان سايه خواهد افكند نگه می دارد.

براى موفقيت در اين قسمت لازم است سرگرمى‏هاى سالم و مناسبى براى اوقات فراغت خود انتخاب نمايند و به كمك دوستان خود برنامه ‏هاى صحيحى براى اين اوقات تنظيم كنند.

اين سرگرمى‏ها ممكن است:

ورزش‏هاى فردى و دسته‏جمعى‏

پياده‏ روى در هواى آزاد

مطالعه كتب سودمند و مفيد

پرورش گل در منزل و به طور كلى كارهاى كشاورزى،

كارهاى دستى‏

جمع‏آورى اشعار

تهيه كلكسيون‏هاى عكس و تمبر و مانند اينها.

شركت در انجمن‏هاى گوناگون و كنفرانس‏هاى علمى يا اخلاقى، باشد. «1»

2- تهيه برنامه فشرده و تمام وقت‏

جوانان بايد بطور حتم براى تمام شبانه‏ روز خود برنامه تنظيم كنند به طورى كه يك ساعت وقت بيكار و بدون برنامه نداشته باشند.

نمی گوييم مرتباً درس بخوانند يا كار كنند، بلكه می گوييم اگر تفريح يا ورزش هم دارند برنامه داشته باشند، و يك ساعت خالى از برنامه نباشد.

جوانان بايد بدانند بزرگ‏ترين بدبختى براى يك جوان اين است كه وقت‏هاى خالى از هر گونه برنامه داشته باشد.

بسيار ديده شده كه افراد معتاد به سيگار در روزهاى تعطيلى چند برابر روزهايى كه مشغول كار هستند سيگار دود مى‏كنند، اين تفاوت فاحش، اثر همان اشتغال فكر و اعصاب و بدن به كارهاى مثبت و انصراف از كارهاى بيهوده يا زيان‏آور در ايّام غير تعطيلى است.

مقایسه امروز ما با دیروز با سه علامت( + = – ) :

+( علامت به اضافه یعنی امروزمون بهتر از دیروز باشد که اسمش مغبوط است یعنی دیگران غبطه او را می خورند)

=( علامت  مساوی یعنی امروزمون مساوی دیروز است که اسمش مغبون است یعنی ضرر کرده است .)

-( علامت منها یعنی امروزمون بدتر از دیروز است که اسمش ملعون است یعنی مشمول لعن خداوند باشد)

پس باید به آیه زیر عمل کنیم که امروزمون بهتر از دیروزمون باشد:

پس، از كسى كه از ياد (و قرآن) ما روى برتافته و جز زندگى اين دنيا را نمى‏خواهد اعراض كن (و با آنها مجادله و ستيزه مكن).

العنكبوت : 69   وَ الَّذينَ جاهَدُوا فينا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنا وَ إِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنينَ

 و كسانى كه در راه ما (با نفس خود و دشمن ما) جهاد و تلاش كردند به يقين آنها را به راه‏هاى (وصول به مقام قرب) خود راهنمايى مى‏كنيم، و همانا خداوند با نيكوكاران است.

3- توجّه مخصوص به ورزش‏

معروف است ورزشكاران نسبت به مسائل جنسى كم‏ علاقه هستند، چون ورزش مقدار فراوانى از انرژى‏هاى بدنى و فكرى آنها را به خود اختصاص مى‏دهد و طبعاً از مسائل ديگر كم مى‏كند.

به همين دليل براى جلوگيرى از تحريكات زياد جنسى لازم است جوانان برنامه‏ هاى وسيع و متنوع ورزشى انتخاب كنند.

مبتلايان به اين استمناء غالباً افرادى گوشه‏ گير، منزوى كم تحرك و خمود هستند و همين گوشه‏ گيرى و انزوا و عدم تحرك وضع آنها را تشديد مى‏كند، و اگر از اين وضع به كلى در آيند و زندگى خود را با تحرك زياد بياميزند اثر عميقى در بهبود حال آنها و ترك عادتشان خواهد بخشيد.

اين گونه افراد معمولًا اعصاب ضعيف و ناتوانى دارند، و ورزش‏هاى متنوع و مناسب در تقويت اعصاب آنها فوق‏العاده مؤثّر است.

به همان اندازه كه تحرّك و ورزش‏هاى فردى و دسته‏جمعى براى آنها مفيد است، انزوا و به گوشه‏اى خزيدن و در فكر فرو رفتن براى اين قبيل افراد سم مهلك است كه بايد به هر قيمتى شده از آن دورى گزينند.

اين توصيه را فراموش نكنيد و آثار معجزه‏آساى آن را ببينيد، در روز آن قدر ورزش كنيد كه خسته شويد و شب‏هنگام به محض اين كه در بستر آرميديد در خواب عميقى فرو خواهيد رفت و از شر بسيارى از خيالات و افكارمضر و كشنده كه در اين موقع به سراغ جوانان مى‏آيد در امان خواهيد بود!

4- بايد عادتى جانشين عادتى گردد

روانشناسان مى‏گويند: براى ترك يك عادت بد حتماً بايد به سراغ عادت خوب رفت و آن را جانشين عادت بد نمود.

مثلًا كسانى كه عادت به قمار دارند، و با اين كه تمام زيان‏هاى آن را مى‏بينند و حس مى‏كنند، باز حاضر نيستند آن را ترك گويند، و به گفته خودشان وقت قمار كه مى‏رسد نمى‏فهمند چه نيرويى آنها را مانند يك اسير و برده به سوى اين عمل كه عقل و وجدانشان آن را محكوم ساخته مى‏كشاند؟!، چنين كسانى براى اين كه بر اين عادات غلط پيروز شوند حتماً بايد در همان ساعات، بازى صحيحى را (مانند يك مسابقه ورزشى سالم) جانشين بازى قمار كنند تا اين عادت بد به اصطلاح از سر آنها بپرد.

و به عبارت ديگر انرژى خاصى كه تحت تأثير انگيزه عادت‏در آن حال تحريك مى‏گردد به اين سمت كشيده شود و مصرف گردد بدون اين كه هيچ گونه واكنش نامطلوبى داشته باشد (دقت كنيد).

در مورد عادات بد جنسى بايد درست در همان ساعاتى كه انگيزه آن در مبتلايان توليد مى‏شود به سراغ برنامه خاصى براى چنين ساعتى از قبل پيش‏بينى كرده‏اند بروند، به سراغ مسابقه علمى، ورزشى، مسابقه هوش، مطالعه يك اثر جالب، يك ورزش مورد علاقه مانند كوهنوردى، اسب سوارى و … اين كار را آن قدر ادامه دهند كه جانشين عادت بد سابق گردد.

5- پرهيز مطلق از تنهايى‏

اين گونه افراد بايد حتماً و بدون هيچ گونه قيد و شرط از تنها ماندن به شدت اجتناب كنند.

هرگز تنها نباشند؛ در خانه تنها نمانند، شب در اطاق تنها نخوابند، تنها براى مطالعه به نقاط خلوت نروند.

و به محض اين كه در محيطى احساس كردند تنها هستنداز آن محيط بيرون بروند.

اين گونه افراد مخصوصاً بايد اين نكته را فراموش نكنند كه به مجرد اين كه نخستين تحريك را در خود حس مى‏كنند بلافاصله برخيزند و سرگرم كار ديگرى شوند. فراموش كردن اين تذكر غالباً گران تمام مى‏شود.

تنهايى، محيط كاملًا مساعدى است براى پرورش ميكروب اين اعتياد در فكر هر جوان، و تمام جوانانى كه مى‏خواهند خوشبخت و سالم و از خطرات عظيم استمناء در امان باشند بايد از تنهايى بپرهيزند.

6- ازدواج در نخستين فرصت‏

اين افراد اگر امكاناتشان اجازه مى‏دهد بايد در نخستين فرصت ازدواج كنند حتى اگر امكانات آنها «تنها» براى انتخاب نامزد (البتّه نامزد مشروع كه عقد شرعى آن اجرا شده باشد) فراهم است بايد اين فرصت را نيز از دست ندهند.خلاصه ازدواج تأثير قابل توجّهى در مبارزه با اين انحراف‏

جنسى دارد و در صورتى كه دامنه توقّعات را كوتاه و تشريفات زايد و بيجا را از آن حذف كنند كارى است بسيار سهل و ساده و آسان، ولى متأسفانه يك سلسله اوهام و قيود غلط، دست و پاى غالب طبقات را- اعم از تحصيل كرده و بى‏سواد- در اين قسمت بسته است.

بعضى از جوانان معتاد به استمناء از ازدواج وحشت دارند، ولى اين وحشت كاملًا بی اساس است زيرا با به كار بستن دستورها هم ترك اين اعتياد آسان است و هم پيروزى در تمام مراحل ازدواج و زناشويى.

7- تلقين و تقويت اراده‏

 «تلقين» نيز در مبارزه با اين عادت رُل مهمى را بازى مى‏كند.

افراد معتاد بايد مرتباً به خود تلقين كنند كه به خوبى قادر هستند اين عادت زشت (استمناء) را ترك گويند.

براى اين كه تلقين در آنها اثر قوى و سريع ببخشد آن طور كه يكى از اطباى روانشناس دكتر «ويكتور پوشه فرانسوى» مى‏گويد:- بايد تلقين را به صورت زير چندين روز پشت سر هم ادامه دهند- همه روز در محل آرامى كه چيزى فكر آنها را به خود مشغول نسازد، فكر خود را متمركز ساخته و با كلمات شمرده و محكم اين جمله را تكرار كنند: «من به خوبى قادر هستم اين عادت بد را از خود دور كنم، من قادرم»! تكرار اين تلقين ساده اثر عجيبى در تقويت روحيه و ترك اين عادت و هر عادت بدى دارد. (مى‏توانيد آزمايش كنيد).

علاوه بر اين بايد براى تقويّت اراده از مطالعه كتاب‏هاى روانى كه براى تحكيم و رشد شخصيت و تقويت اراده نوشته شده است غفلت نورزند، زيرا همان طور كه دانستيم- و همه معتادانى كه موفق به ترك اين استمناء و ساير اعتيادهاى ناپسند شده‏اند اعتراف دارند- نخستين گام در اين راه «اراده و تصميم» است.

8- پرهيز كامل‏

از معاشرت و همنشينى با افراد منحرف و مبتلا به استمناء ، در همه اوقات مخصوصاً دوران مبارزه، بايد به طور مطلق دورى جست همان طور كه از مبتلايان به «وبا» فرار مى‏كنند. علاوه بر اين بايد زيان‏ها و عواقب دردناك و مرگبار اين عمل را هرگز از خاطر خود دور ندارند و هرگز گوش به سخنان وسوسه‏انگيز اين و آن ندهند.

نقش معاشران بد و فاسد در ابتلاى به اين انحراف، و ادامه آن، بسيار عجيب است آنها براى اين كه كمتر احساس گناه و بدبختى كنند سعى دارند افراد ديگرى را نيز مبتلا سازند و به سرنوشت غم‏انگيز خود گرفتار نمايند، لذا همواره مى‏كوشند با سخنان وسوسه‏انگيز اين عمل شوم و زشت را لذت‏بخش و كم ضرر جلوه دهند، ولى جوانان بيدار هرگز در دام وسوسه‏هاى شيطانى آنها نمى‏افتند.

9- تقويت عمومى و رژيم غذايى‏

داشتن يك رژيم غذايى كامل و سالم كه موجب تقويت عمومى بدن گردد نيز در مبارزه با اين عادت كه در بسيارى از مواقع از ضعف اعصاب سرچشمه مى‏گيرد و يا خود عامل ضعف اعصاب است تأثير قابل توجّهى دارد.

استحمام با آب سرد (البتّه در مواقعى كه وضع هوا اجازه مى‏دهد) و سپس ماساژ دادن بدن با حوله نيز كمك مؤثرى به اين‏گونه افراد مى‏تواند بنمايد.

همچنين اين گونه افراد بايد به شدت از پوشيدن لباس‏هاى تنگ و چسبان كه عامل مؤثّرى براى تحريك مصنوعى است بپرهيزند، اين گونه لباس‏ها اصولًا براى همه جوانان زيان‏بخش و حتى گاهى خطرناك است هم به نمو و رشد طبيعى جسم آنها صدمه مى‏زند و هم وسوسه‏انگيز و تحريك‏آميز است.

10- استمداد از نيروى ايمان و عقايد مذهبى‏

نيروى ايمان و عقيده مذهبى مى‏تواند بزرگ‏ترين كمك را به اين مبتلايان كند و آنها را به زودى از چنگال اين عادت بد نجات بخشد.

اين گونه افراد که درگیر استمناء هرگز نبايد خود را يك فرد نفرين شده و مطرود درگاه خداوند بدانند. بلكه بايد به لطف خداوند بزرگ كاملًا اميدوار باشند و هنگام نماز و پس از نماز كه سر به سجده گذاشته و با آفريننده مهربان و بخشنده خود راز و نياز مى‏كنند با تمام دل و جان و با تمام ذرات وجود خويش از او بخواهند كه آنها را در ترك اين عادت زشت يارى كند و از چنگال آن برهاند و مطمئناً هرگاه با جان و دل به او توجّه نمايند، لطف خداوند مهربان به يارى آنها خواهد شتافت و در اين مبارزه حياتى پيروز خواهند شد.

و نيز بايد در همه جا و در همه حال او را حاضر و ناظر بدانند و هرگز به خود اجازه ندهند در پيشگاه مقدّس او دست به چنين كار خلافى بزنند.[1]


[1] – مشكلات جنسى جوانان         179     آیه الله مکارم شیرازی بطور خلاصه و اضافات

درباره ی sahifa

مطلب پیشنهادی

آثار پيروى از شهوت‏ از دیدگاه قرآن کریم

آثار پيروى از شهوت‏ از دیدگاه قرآن کریم

آثار پيروى از شهوت‏ از دیدگاه قرآن کریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.