یکشنبه , 23 مرداد 1401 - 11:58 بعد از ظهر

معنای بَقِيَّتُ اللَّهِ

آیه

سوره هود آیه 86

بَقِيَّتُ اللَّهِ خَيْرٌ لَكُمْ‏ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنينَ وَ ما أَنَا عَلَيْكُمْ بِحَفيظٍ  

آنچه خدا [در كسب و كارتان از سود و بهره پس از پرداخت حق مردم‏] باقى مى‏گذارد، براى شما بهتر است اگر مؤمن باشيد، و من بر شما نگهبان نيستم.

حدیث:

سوال:از خصائص امام علی علیه السلام و امام زمان علیه السلام در سلام کردن به آنها را بیان کنید.

شخصى از امام صادق عليه السّلام پرسيد: آيا به‏ قائم به (لفظ) امير المؤمنين سلام گفته مى‏شود؟ حضرت فرمود: نه اين اسمى است كه خدا به اين اسم امام على عليه السّلام را ناميده است. كسى قبل از او به اين ناميده نشد و بعد از او نيز ناميده نمى‏شود، مگر كافر.

گفتم: فداى شما بشوم! چگونه بر او سلام گفته مى‏شود؟ حضرت فرمود:

مى‏گويند: «السلام عليك يا بقية اللّه».

سپس حضرت اين آيه را خواند: بَقِيَّتُ اللَّهِ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ‏.

سوال: معنای بقية اللّه را توضیح دهید؟

باتوجه به لغت و كاربرد آن (به خصوص در آيه شريفه)، مى‏توان گفت كه «بقية اللّه»؛ يعنى، هر شى‏ء مفيد و نافعى كه از طرف خدا (به عنوان موهبت) براى آدمى ذخيره مى‏شود و مايه خير و سعادت و فلاح او مى‏گردد.

 چون حضرت مهدى عليه السّلام آخرين پيشوا و بزرگ‏ترين رهبر انقلابى است، پس يكى از روشن‏ترين مصاديق «بقية اللّه» مى‏باشد و از همه به اين لقب شايسته‏تر است. به ويژه كه او تنها باقى مانده از سلسله پيامبران و امامان است و خداوند به واسطه او به مؤمنان عزت مى‏دهد و دشمنان را خوار و ذليل مى‏كند: «اين معزّ الاولياء و مذلّ الاعداء» و بناهاى شرك و نفاق را منهدم مى‏كند: «اين هادم ابنية الشّرك و النّفاق» و دين را احيا مى‏كند: «اين محيى معالم الدّين و اهله».[1]

سَنُرِيهِمْ آياتِنا فِي الْآفاقِ وَ فِي أَنْفُسِهِمْ حَتَّى يَتَبَيَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ أَ وَ لَمْ يَكْفِ بِرَبِّكَ أَنَّهُ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ شَهِيدٌ؛[2]

«به زودى نشانه‏هاى خود را در افق‏هاى گوناگون و در دل‏هاى آنان، بديشان خواهيم نمود، تا برايشان روشن گردد كه او خود حق است. آيا كافى نيست كه پروردگارت، خود شاهد هرچيزى است؟


[1] . سيد بن طاوس، الاقبال، ص 297.

[2] . فصلت( 41)، آيه 53.

درباره ی sahifa

مطلب پیشنهادی

خلافت مؤمنان، در کل زمین وعده الهى‏

خلافتمومنان در کل زمین وعده الهی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.